Najkompleksniji sat ikad napravljen

Svi mi koji godinama pratimo Watches & Wonders (prije SIHH) znamo da se za predstavljanje novih modela Vacheron Constantina treba dobro pripremiti. Urari i dizajneri ove slavne manufakture cijele godine rade punom parom, da bi se svakog proljeća u Ženevi predstavili u punom sjaju. Tako je bilo i ove godine, a mi smo kao i obično na licu mjesta imali prilike vidjeti i isprobati cijeli niz veličanstvenih modela. Ipak odabrali smo ova četiri koja vam detaljnije predstavljamo u nastavku.

Vacheron Constantin Patrimony Manual-Winding

Ovim je satom obilježena dvadeseta obljetnica linije Patrimony te je promjer sata smanjen sa 40 milimetara na 39 milimetara. Sat je u retro duhu 1950-ih te je elegantan i savršeno paše za sve „Bussines Casual“ prilike. To se pogotovo vidi na brojčaniku koji je jako čist i pregledan sa zlatnim kazaljkama i zlatnim indeksima na bijeloj pozadini koja se savršeno slaže sa srebrnkastim kućištem.  A ono je samo 7 milimetara tanko što je također u duhu ovogodišnjeg sajma, a dostupno je u bijelom i ružičastom zlatu. Unutra je ultra tanki mehanizam s kalibrom 1440 koji radi na frekvenciji od 4 herca i ima zalihu snage od 42 sata. Nove narukvice koje su ponuđene su u ljetnim bojama, odnosno u azurno-plavoj ili maslinasto-zelenoj, a izrađene su od aligatorske kože koja je nažalost postala standard među brendovima visoke kvalitete i cjenovnog ranga, što je doista kontradiktorno s ekološkom politikom očuvanja planeta kojom se mnogi hvale. Cijena sata za sada nije poznata.

Vacheron Constantin Traditionnelle Tourbillon Chronograph Collection Excellence Platine

Ovaj je sat po nama vrh Vacheronove kolekcije – prekrasan tourbillon krasi brojčanik i to u obliku malteškog križa. Ovaj model je vrhunac sklada, plavi kožni remen od aligatorske kože se savršeno slaže s bijelim brojčanikom koji je decentno zaokružen s kućištem od polirane platine. Sat pogoni Vacheronov moćni kalibar 3200 koji nudi zalihu snage od čak 65 sati te radi na 18,800 okretaja po satu, uz to je napravljen od čak 292 komponente dok je sat tanak samo 6,7 milimetara. Sam brojčanik je relativno čist za jedan tourbillon koji je uz to na neobičnoj poziciji, umjesto broja 6 sada je na poziciji broja 12, te ima još kronograf i indikator rezerve snage. Plava sekundarka se savršeno uklapa uz remen i jedan vijak na tourbillonu koji je suptilno, ali definitivno namjerno tamo postavljen. Sa stražnje strane vidimo prekrasan savršeno napravljen mehanizam kroz safirno staklo i odmah vam bude jasno zašto je po nekima Vacheron kruna švicarskog urarstva. Sat dolazi u limitiranom izdanju od samo 50 primjera, a cijena je na upit.

Vacheron Constantin Overseas Chronograph

Ovaj se model ističe18-karatnim zlatnim kućištem koje je 12,67 mm debelo i ima intenzivni tamnozeleni brojčanik koji je napravljen kako bi mijenjao boju pomoću svog satenskog sloja. Na brojčaniku se nalazi kronograf i brojači na indeksima brojeva tri i šest. Ono što je neobično kod sata jest pozicija prozorčića  s datumom koji je pomaknut između brojeva četiri i pet za razliku od klasične lokacije na broju 3. Inače to je i možda zamjerka budući da je ovaj sat definitivno pretrpan komplikacijama. Sat pogoni samonavijajući mehanizam 5200 sa 52 sata zalihe snage. Interesantan sat s otvorenom pozadinom kućišta koja otkriva mehanizam te prepoznatljivo Vacheronovo klatno koje je ugravirano s nazivom brenda te ružom vjetrova.

 

Vacheron Constantin Berkley Grand Complication

A sada šećer na kraju, sat koji je zablistao na ovogodišnjem W&W –  Vacheron Constantin Berkley Grand Complication, najkompleksniji sat ikad. Godine 2015. Vacheron je već jednom šokirao svijet satova s najkompleksnijim satom ikad koji  je imao 57 komplikacija, te je taj sat bio specijalno napravljen za jednog kolekcionara. Zahvaljujući tom gospodinu Berkleyu po kojemu je sat i nazvan, ponovno dobivamo najkompleksniji sat na svijetu koji sad ima čak 63 komplikacije. Za izradu ovog sata trebala su 3 urara iz Vacheronovog  Les Cabinotier odjela koji je specijaliziran za ovakva čuda i 11 godina apsolutne posvećenosti. Ono što je specifično za ovaj sat je to da je Kineski vječni kalendar u njemu te ga to čini prvim mehaničkim satom koji ima Kineski vječni kalendar jer je iregularan te kompliciran. Unutar sata se nalaze tri mehanička „mozga“ od kojih svaki pogoni dio komplikacija. Teško je uopće opisati kako funkcionira što vidimo po samim specifikacijama, sat ima 2,877 komponenti, 245 draga kamena, 63 komplikacije i uz sve to i dalje ima rezervu snage od 60 sati, a kako bismo vidjeli sve to sat ima dva glavna brojčanika sa 31 kazaljkom i 9 diskova na kojim vidimo značajke sata. Što se tiče samih komplikacija one su podijeljene na nekoliko potkategorija, Kineski vječni kalendar ima 11 komplikacija, Gregorijanski kalendar ima 7 komplikacija, zatim Kineski agronomski kalendar sa dvije komplikacije te 9 astronomskih komplikacija i mnoge druge. Sat je naravno velik s promjerom od 98 milimetara te je 50 milimetara debeo, a kućište je od 18-karatnog zlata s kristalima s obje strane.

Ne možemo biti nezadovoljni ovogodišnjim modelima od Vacherona, iako su neki bili malo razočaravajući poput Overseas kronografa, ali drugi su poput Vacheron Constantin Traditionnelle Tourbillon bili puni pogodak. Uz to smo dobili i poslasticu u obliku Berkley komplikacije koja doduše nije za masovnu proizvodnju i ide samo jednom kupcu, ali svejedno je interesantno vidjeti takvu majstoriju, koja još jednom pokazuje kako čovjek svojim rukama i maštom može napraviti prava čuda.

Novi broj časopisa Satovi i nakit naručite na linku